Kontaktujte nás  jumping.srdcem@gmail.com
Sledujte nás
Proplach nosu konvičkou

Rozkvetlé stromy a louky jsou pastvou pro oči, avšak hodně lidem přinášejí trápení v podobě alergické rýmy. Proto jsem se rozhodla dát Vám tip na jednu z možností, která by Vám třeba mohla pomoci.
Od podzimu do jara mám většinu času nějakou rýmičku nebo ucpaný nos. Klasické nosní kapky se mohou používat maximálně týden. Při dlouhodobém užívání může vzniknout tzv. medikamentózní rýma, kterou pak máte trvale, ať si do nosu dáváte cokoliv z volně prodejných sprejů. Z toho důvodu, pokud jsem nebyla vyloženě nemocná, jsem používala spreje s mořskou vodou. Ty však nemají takovou sílu jako klasické kapky. Proto jsem hledala nějakou alternativu, kterou bych mohla používat klidně každý den. A nedávno jsem narazila na konvičku.

Nenechte se vyděsit
Když jsem viděla video s návodem, tak jsem se musela smát při představě sebe u proplachování. Ale dala jsem tomu šanci a jsem s užíváním spokojená. Je to sice trošku nepříjemné, ale konvičku používají i malé děti, takže to jistě také zvládnete. Je to podobné pocitu jako když si při plavání naberete vodu do nosu, ale nechci Vás tím odradit. Vážně se to dá naprosto v pohodě zvládnout. Snažím se proplach dělat každé ráno. Samozřejmě někdy ho nestíhám, ale je to otázka 15 minut i s přípravou, takže se to dá.

Proplach nosu je vhodný při běžné rýmě, zánětech dutin i alergické rýmě. Jedná se o starověkou jogínskou techniku zvanou džala néti. Také se říká, že příznivě ovlivňuje činnost všech smyslových orgánů v oblasti hlavy - posiluje zrak, může pomáhat při bolestech hlavy, posiluje paměť a schopnost koncentrace, pomáhá při mnoha problémech s nosními a čelními dutinami.

Konvičku doporučuji koupit v lékárně. Prodávají se i dětské. Já používám tvar Rhino Horn (nosorožčí roh) ze startovací sady od Vincentky (Nasalis). Každý z rodiny by měl mít svou, aby se nepřenášely “bacily“.

Je to jednoduché
K proplachu potřebujete pouze konvičku, mořskou či himalájskou sůl, vodu a kapesníčky. Já nyní používám pouze vodu s Vincentkou Nasalis (20 ml), která byla součástí balení.
Teplota vody by měla mít teplotu lidského těla cca 37 °C. Stačí ale voda z kohoutku, která Vám bude příjemná na ruce, ale ideálně by měla být převařená. Dám odměrku Vincentky, naplním konvičku vodou a promíchám. Při používání soli je třeba dbát na správné naředění roztoku (cca 1 čajová lžička na 500 ml vody). Pokud Vás pálí sliznice při kontaktu s vodou, je voda příliš studená nebo je v ní nesprávné množství soli.
Vysmrkám se, co to jde a vložím si konec konvičky do jedné nosní dírky, lehce nakloním hlavu a nechám roztok vtéct dovnitř. Je vhodné u toho pootevřít ústa a dýchat pusou, aby se voda nedostala, kam nemá. Z druhé dírky začne vytékat voda. Nechám protéct celý obsah konvičky a poté jemně vysmrkám, co v nose zbylo. Pozor, nesmrkejte zprudka, mohlo by Vás z toho například bolet v uchu. Také můžete nosní dírku v půlce proplachování vystřídat.
Pokud roztok vytékat nezačne, nechte jej chvíli působit uvnitř, poté konvičku odložte a opatrně zlehka se vysmrkejte. Celý proces opakujte dokud alespoň trošku nezačne roztok vytékat (někdy to může být zdlouhavé).
Po proplachu konvičku ještě pořádně vypláchněte, aby se v ní nemnožili bakterie a viry.

V neposlední řadě, všeho s mírou, nic se nesmí přehánět. Vše v životě dělejte tak, jak je Vám to příjemné a po čem se cítíte dobře.

Tak volně dýchejme a „Namasté“. 

 
 

Tip: Nyní bych si asi koupila konvičku i s praktickou odměrkou na sůl (viz. video).

Jarní očista